“Zonja Z”, Një Rrëfim Për Femra Të Ndrydhura Dhe Meshkuj Të Tredhur

6.99

Kodi i produktit: rd0005 Kategorite ,

Përshkrimi

“Zonja Z”, i Albatros Rexhaj, është një libër protestues, një zë revolte e indinjate për shoqërinë shqiptare të përbërë kryesisht nga femra të ndrydhura e meshkuj të tredhur. Ky libër është manifestimi më thelbësor i filozofisë urbane të autorit Albatros Rexhaj. Rrëfimtari ynë, një shkrimtar, takon dashurinë e jetës së tij dhe nuk shkruan më. Ajo e plotëson dhe ai nuk ndien më nevojë të shkruajë. Këta dy shpirtra binjakë, të kapur dorë për dore, përballen me paragjykimet dhe tabutë shqiptare. Bisedat e tyre ngrenë një sërë dilemash dhe pyetjesh të rëndësishme: mbi pozitën e femrës në shoqërinë shqiptare, mbi pseudovlerat morale të ngritura në piedestale, mbi hipokrizinë e turmës dhe lojërat pushtetare të kudogjendura.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Zonja Z”, Një Rrëfim Për Femra Të Ndrydhura Dhe Meshkuj Të Tredhur”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *