“Damka e turpit” – Nathaniel Hawthorne

6.70

“Damka e turpit” – Nathaniel Hawthorne 📖

Kodi i produktit: gv389 Kategorite , ,

Përshkrimi

Botimi i parë i librit “Damka e turpit” të Nathaniel Hawthorne në vitin 1850 ishte një sukses i vërtetë.

Ende sot mbetet një nga librat më të shitur në Shtetet e Bashkuara dhe një ndër më të rëndësishmit e letërsisë amerikane të shekullit XIX.
Asnjë njeri nuk mundet, për një kohë të gjatë, të mbajë një fytyrë për vete e një tjetër për botën. Herët a vonë do t’i ngatërrojë dhe nuk do të njohë më fytyrën e tij të vërtetë.
Le ta mbulojë shenjën sa të dojë, damka e saj do t’i sëmbojë gjithmonë në zemër.
Një dorë e pastër nuk ka nevojë të mbulohet me dorashkë…
Ajo nuk e kishte njohur kurrë barrën deri në momentin që ndjeu lirinë.
Damka ishte pasaporta e saj drejt vendeve ku asnjë grua tjetër nuk kishte guxuar të shkonte. Turpi, vetmia, dëshpërimi ishin mësuesit e saj dhe e kishin bërë më të fortë.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review ““Damka e turpit” – Nathaniel Hawthorne”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *