Armet Dhe Çunat

8.99

Kodi i produktit: rd0013 Kategorite ,

Përshkrimi

Ky është një prej atyre librave që, Zoti na ndihmoftë, nuk duhej të ishte i vërtetë por ja që është! Kështu nis një nga kritikat për librin “Armët dhe Cunat” nga Guy Lawson. I dalë nga botimi vetëm me 11 qershor në SHBA “Arms and the dudes”, ka filluar të trondisë themelet për të vertetat që thuhen aty.

Në shqip e sjell shtëpia botuese OMSCA 1 nën shqipërimin e Nikolla Langore.

Ne në Shqiperi, njohim pasojat e prapaskenave të marrëveshjeve dhe tenderave për blerje armësh që u lidhën në Pentagon. Edhe ndonjë prej emrave të djelmoshave që tymosnin kanabis dhe u bënë shumë të zotë për të fituar tenderin prej 300 milionë dollarësh siç ishte Efraim Diveroli. Historia nuk është e largët pasi plagët e Gërdecit janë ende të hapura, ky libër shkruar nga Laëson na fton ta heqim mënjanë perden për të mësuar të vërtetat e tmerrshme që futen në hartë edhe vendin tonë.

Madje 4 prej kapitujve autori i ka thirrur me titullin Origjinal në shqip Gegh, Gjakmarrja, Korrupsioni dhe Gërdec.

“Armët dhe çunat” i Guy Lawson konsiderohet një triumfi i gazetarisë zhbiruese dhe i rrëfimit. Ky libër është një tregim tronditës se si tre djem të rinj amerikaneëu shndërruan në tregtarët e armatimeve më të mëdhenj në botë në vitet kaotike të luftës në Irak. Historia është joshëse edhe për kinemanë tashmë janë gati kontratat për ekranizimin e kësaj historie me prapaskena rrënqethëse dhe xhirimet do të zhvillohen në Rumani edhe pse ngjarjet reale ndodhën në Shqipëri.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Armet Dhe Çunat”

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *